Kitesurfing - Jak dobrać i kupić pierwszy sprzęt?
Kitesurfing - Jak dobrać i kupić pierwszy sprzęt?

Twoja przygoda z kitesurfingiem zaczęła się niedawno i myślisz o swoim pierwszym zestawie? Zastanawiasz się, jaki latawiec i jaką deskę wybrać, by pierwsze, samodzielne sesje na wodzie były czystą przyjemnością? Nie do końca wiesz, jakie czynniki i parametry wziąć pod uwagę, wybierając sprzęt do kitesurfingu dla amatorów? Trafiłeś / trafiłaś we właściwe miejsce, bo poniżej postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości i doradzić, jak wybrać odpowiedni zestaw do kiteboardingu, gdy dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki w tym sporcie.

Decydując się na pierwszy latawiec do kitesurfingu, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pierwsza z nich to Twoja waga - ogólna zasada jest tak, że im więcej ważysz, tym większą powierzchnię (większy rozmiar) powinien mieć Twój kite. W tych samych warunkach kitesurfer ważący 50 kg będzie pływał na o wiele mniejszym latawcu niż ten, który waży 90 kg.

Druga kwestia to warunki wiatrowe. W tym przypadku ogólna zasada jest taka, że im silniejszy wiatr, tym mniejszy rozmiar latawca. Jeśli weźmiemy pod uwagę dwa wspomniane już parametry, to, dla przykładu, przy bardzo silnym wietrze osoba lżejsza będzie pływać na o wiele mniejszym latawcu niż ciężki użytkownik. Analogicznie, na warunki słabowiatrowe ciężki kitesurfer musi wybrać o wiele większy latawiec niż jego lżejszy kolega (lub koleżanka).

 

Trzecia, ale nie najmniej ważna kwestia to sam model latawca. Każdy kite ma specjalnie dostosowany profil, w zależności od tego, w jakich warunkach wiatrowych, na jakim akwenie i w jakim stylu chcemy pływać. A przede wszystkim, są latawce stworzone specjalnie z myślą o początkujących, a także takie, które wymyślono dla bardziej zaawansowanych riderów. Jak się w tym wszystkim połapać i wybrać takiego kite'a, który spełni nasze, amatorskie oczekiwania na wodzie?

Najlepszy latawiec dla początkującego kitesurfera to Cabrinha Radar. Sprawdzi się na samym początku, przy pierwszych ślizgach, ale jego uniwersalny profil pozwoli się rozwijać, uczyć pierwszych skoków, prostych tricków unhooked. Możesz na nim pływać na falach, ale sprawdzi się też jako kite freeride'owy. Główną zaletą latawca Cabrinha Radar jest to, że niesamowicie łatwo wstaje z wody. Ten kite sprawdzi się w każdych warunkach, także wtedy, gdy już nabierzesz większej wprawy i doświadczenia na wodzie.

Skoro mamy już pomysł na najlepszy latawiec na początek przygody z kitesurfingiem, to fajnie by było dobrać do niego także deskę. Nasz typ to Cabrinha Spectrum! Szukasz taniej i dobrej deski dla amatora, ale jednocześnie nie chcesz, by ten wybór ograniczył Twój rozwój? Cabrinha Spectrum to strzał w dziesiątkę! Dzięki cienkiej krawędzi można na niej z łatwością i idealnie ostrzyć, a cały outline deski został zaprojektowany w ten sposób, że wydaje się ona smuklejsza od swoich poprzedników, co zapewnia lepszą kontrolę przy wybiciach i lądowaniach.

Kolejne modele latawców, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze swojego pierwszego zestawu do kitesurfingu to: kite Cabrinha Switchblade oraz kite Cabrinha Contra. Latawiec Switchblade to najbardziej uniwersalny latawiec w całej kolekcji i istny bestseller marki Cabrinha, zaś Contra idealnie sprawdza się przy słabym wietrze, w takich miejscach i warunkach, gdy mamy do czynienia z wiatrem tzw. "granicznym", przy którym często jeszcze nie udaje się pływać, bo potrzeba więcej mocy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl