ŁÓDKI OPEN SKIFF - Co warto wiedziec o tej klasie ?
ŁÓDKI OPEN SKIFF - Co warto wiedziec o tej klasie ?

 

O'pen Skiff to klasa łódek przeznaczonych dla juniorów - zawodników w wieku mniej więcej od 10 do 17 lat. Czym charakteryzują się łódki O'pen Skiff? Kto jest ich producentem? W których klubach żeglarskich w Polsce Wasze dzieci mogą trenować na łódkach klasy O'pen Skiff?

 

 

Kto produkuje łódki O'pen Skiff?

Klasa łódek O'pen Skiff, niegdyś O'pen BIC, to produkt z długą tradycją. Na początku, przez wiele lat, łódki były produkowane przez francuską firmę Bic Sport, legendę w świecie sportów wodnych, producenta znanego także z osprzętu windsurfingowego, kajaków i desek SUP wyśmienitej jakości. Obecnie brand Bic Sport należy już do TAHE Outdoors, a klasa łódek figuruje pod nazwą O'PEN SKIFF. Łódki klasy O'pen Skiff kupicie w naszym sklepie, który jest oficjalnym dystrybutorem marki Tahe Outdoors w Polsce.

 

Jak wygląda łódka O'pen Skiff?

O'pen Skiff to jednoosobowa łódź żaglowa, z jednym żaglem, który może być regulowany za pomocą drabinki i fału. Długość łódki wynosi około 2,3 metra. Konstrukcja łódki jest lekka i trwała, zbudowana z tworzyw sztucznych (np. polietylen) lub laminatów kompozytowych. Pokład łódki O'pen Skiff jest wyposażony w bloczki Ronstana Cunninghama. Maszt jest wykonany z epoxydu, natomiast sam żagiel to w pełni listwowy żagiel NORTH o powierzchni 4,5 metra kwadratowego, z otwartym likiem, wykonany w całości z mono-filmu. Kieszeń masztowa została zaprojektowana identycznie jak w przypadku żagli windsurfingowych. 

 

Kompletna łódka z żaglem 4,5 m2 O'PEN SKIFF 

 

Dla kogo przeznaczona jest klasa łódek O'pen Skiff?

O'pen Skiff to łódka idealna dla początkujących żeglarzy, zwłaszcza dzieci i młodzieży, w kategorii wiekowej juniorskiej. Regaty odbywają się przeważnie w 3 kategoriach wiekowych: U12, U15 i U17. O'pen Skiff to łódź o otwartym kadłubie, co oznacza, że żeglarz siedzi na łodzi, zamiast wewnątrz niej, co umożliwia łatwe wejście i wyjście z łodzi oraz szybką zmianę pozycji i miejsca. Klasa O'pen Skiff cieszy się dużą popularnością na całym świecie, organizowane są regaty i zawody dla tej klasy, co umożliwia uczestnictwo w rywalizacji żeglarskiej na różnych poziomach umiejętności.

W Polsce jest już co najmniej kilka klubów żeglarskich, które organizują regaty w klasie O'pen Skiff, jako alternatywę lub kontynuację dla Optimista. Wśród wspomnianych klubów można wymienić: MKŻ Arka Gdynia, AŻ Prestige Sopot, KŻ Horn Kraków, SKŻ Ergo Hestia, OKŻ Olsztyn czy Sail & Ski Klub Warszawa. Polacy osiągają rewelacyjne wyniki w międzynarodowych regatach, nierzadko plasując się na podium. 

 

 

Klasa łódek O'pen Skiff - gdzie szukać więcej informacji?

Istnieją określone reguły i wymagania dotyczące łodzi Open Skiff, które są ustalane przez międzynarodowe stowarzyszenia żeglarskie. Te regulacje dotyczą m.in. wymagań dotyczących konstrukcji łodzi i wyposażenia, co ma na celu zapewnienie uczciwej rywalizacji. W Polsce działa Polskie Stowarzyszenie Klasy O'pen Skiff, które dba o przestrzeganie reguł dotyczących łódek O'pen Skiff i zajmuje się organizacją regat w Polsce. Więcej informacji znajdziecie na stronie stworzyszenia:  https://openskiff.pl/

 

Polscy juniorzy zwrócili ze świetnymi wynikami z Mistrzostw Świata w we włoskim Rimini w 2023 roku. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl