CZEMU ŚWIAT KITEBOARDINGU OSZALAŁ NA PUNKCIE FOILA?
CZEMU ŚWIAT KITEBOARDINGU OSZALAŁ NA PUNKCIE FOILA?

Świat już ładnych parę lat temu zaczął wariować na punkcie foila. W Polsce ta dyscyplina jest rozpoznawalna od 2-3 sezonów. Naszym zdaniem od roku 2019 zacznie się prawdziwy boom na foilboarding! O co chodzi w tym dziwnym pływaniu nie bezpośrednio po powierzchni wody, ale nad nią?

 

 

Deska do foilboardingu jest deską surfingową z długim masztem hydrofoil. Dzięki takiemu designowi rider może bez większego wysiłku pływać z deską nad powierzchnią wody, na różnych prędkościach. Można na niej z powodzeniem pływać przy bardzo słabym wietrze lub używać mniejszego latawca niż zwykle w danych warunkach wiatrowych. Foil świetnie sprawdza się w pływaniu na falach.

 

 

Jednym z pierwszych riderów, którzy zaczęli łączyć deski typu hydrofoil z zastosowaniem w kitesurfingu był Mango Carafino, instruktor sportów wodnych z Maui, wkręcony w tow-surfing. Szybko okazało się, że pozycja "stand-up", w której stoi się na desce hydofoil, pozwala riderowi na to, by ślizgać się wraz z przemieszczającą się falą. Na to samo tylko przy użyciu latawca pozwalają deski kiteboardingowe typu hydrofoil. Ich konstrukcja i technika pływania pozwalają wyeliminować nieprzyjemne skutki chopa na wodzie oraz innych trudnych warunków. Dzięki długiemu masztowi i skrzydle, które znajdują się głęboko pod wodą, rider może płynąć o wiele bardziej pod wiatr niż na tradycyjnej desce do kitesurfingu, która ślizga się po powierzchni wody.

 

 

Czego potrzebujecie, by rozpocząć swoją przygodę z foilem? Musicie oczywiście mieć latawiec, na dobry początek wszystko jedno jaki, choć do pływania na foilu najlepiej sprawdzą się latawce typu All Around (np. Cabrinha Moto 2019), słabowiatrowa Cabrinha Contra czy Cabrinha Drifter, jeśli nastawiacie się na pływanie na foilu na falach. Kolejna sprawa to deska - blat, do którego będziecie mogli przymocować zestaw do foilboardingu. W kolekcji Cabrinha 2019 znajdziecie dwie takie deski: Double Agent (propozycja dla mniej zaawansowanych riderów, deska do freeride'u i na pierwsze przygody w foilem) oraz X:Breed Foil do pływania na surf foilboardingu. Wreszcie, choć to pewnie najważniejszy element całej układanki, potrzebujecie specjalnego zestawu - masztu i skrzydła, który doczepiacie do swojej deski kitesurfingowej. W kolekcji Cabrinha w sklepie 24surf.pl znajdziecie dwa takie zestawy: amatorski HI:RISE Lift oraz bardziej wyczynowy HI:RISE Speed.

To co, widzimy się nad wodą?

 

 

 


 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl